2024 - Hosted online by Johnson Shoyama Graduate School of Public Policy

Gold Medal
Queen's University
Team: Thomas Goyer, Sarah Homsi, George Melika-Abusefien, Kokul Sathiyapalan, Sally Twin
Coaches: Andy Hu and Eugene Lang

Silver Medal

Johnson Shoyama Graduate School of Public Policy
Team: Jade Anderson, Angèle Poirier, Josh Saskiw, Harjot Singh Tur, Taige Sun
Coaches: Nancy Carlson and Cloten Goertz

Bronze Medal
University of Toronto
Team: Joud Bayeh, Alexander Carter, Manvir Mangat, Peter Jiang, Megan Tran
Coach: Drew Fagan and Brian Lewis

2023 - Hosted online by the School of Public Policy & Administration, Carleton University

Gold Medal
Toronto Metropolitan University
Team: Gopal Banerjee, Sabreena Bapoo, Graham Cade, Lajendon Jeyakumar, Iffat Zahan
Coach: Frank D’Onofrio and Andrea Migone

Silver Medal
Glendon College
Team: Ruben Barragan Garay, Alicia Gordy, Vanessa Fecteau, Klausky Mathurin, Mathis Nouvelle, Taheera Sarker, Perry Sutton
Coaches: Francis Garon and Andrew Mackey

Bronze Medal
Concordia University
Team: Lucas Driediger, Mekarim Elmekki, George Frank, Samuel Jetté, Amanda Loukatos
Coach: Ceren Belge and Sarah Cox

2022 - Hosted online by the School of Public Policy & Administration, Carleton University

Gold Medal
Carleton University
Team: Nick Harrison, Kelsey Johnson, Dong Ngo, Ben Phillips, Sydney Roy
Coach: Jennifer Stewart

Silver Medal
Johnson-Shoyama Graduate School of Public Policy
Team: Heather Barlow, Iryna Laurynovich, Abimbola Ojo, Sushant Sharma, Anastasiia Kalugina
Coaches: Nancy Carlson and Derrick Lepine

Bronze Medal
University of British Columbia
Team: Oliver Boucher, Nicolas Cote, Rutu Patel, Clara Renault, Teixeira deCosta, Darby Walton
Coach: Tara Cookson

2021 - Hosted online by the School of Public Policy & Administration, Carleton University

Gold Medal
University of Toronto
Team: Hongyu Xiao, Alex Johnston, Ismail Badrawi, Maegan Ong, and Joshua Marando
Coaches: Janet Mason and Drew Fagan

Silver Medal
Concordia University
Team: Salma Addas, Veronique Leblanc, Sarah Thompson, Emran Rashid, and Alessandra LaPosta
Coach: Ceren Belge

Bronze Medal
Johnson-Shoyama Graduate School of Public Policy
Team: Cameron Symon, Catherine Cullen, Melissa From, Parvin Yazdanparast, Brady Kroeker, and Prince Anim
Coaches: Ron Styles and Lin Gallagher

2020 - Hosted by the School of Political Science, Laval University

Gold
Carleton University (video)
Team: Claudia Langevin, Molly McGuire, Stephen Rush, Dietrich Gunther
Coaches: Christopher Stoney, Ron Gallipeau, Richard Paton

Silver
University of Toronto (video)
Team: Christopher Andreou, Arsalan Esmaeili, Salman Faruqi, Shalini Ramgoolam
Coaches: Janet Mason, Drew Fagan

Bronze
Simon Fraser University (video)
Team: Bhav Bansi, Katherine Chan, Megan Bowers, Ruby Sarkar
Coaches: Joshua Gordon

2019 - Hosted by the School of Public Policy & Administration, Carleton University

Gold Medal 
Simon Fraser University
Team: Kat Gallant, Miriam Moore, Jenna Quelch, Sarah Tremblay
Coach: Nancy Olewiler

Silver Medal 
Glendon College – York University
Team: Mona Awwad, Andrea Garland, Monica Smith, Kyler Woodmass
Coaches: Francis Garon and Andrew MacKay

Bronze Medal
University of Toronto
Alexandra De Rosa, Marcia Filgiano, Joshua Johnson, Ryan MacDonald
Coach: Janet Mason

2018 - Hosted by the School of Public Policy, Simon Fraser University

Gold Medal
Simon Fraser University
Team: Rehnuma Islam, Peter Lunka, Chris Raftis, Sinead Stinson, Emma Lee (alt)
Faculty lead/coaches: Kora DeBeck and Maureen Maloney

Silver Medal
Carleton University
Team: Ron Gallipeau, Leith Wrightman, Paige Ladouceur, Sadie Harrison
Faculty lead/coach: Christopher Stoney

Bronze Medal
The Johnson-Shoyama School, University of Regina/Saskatchewan
Team: Michael Horvath, Libbey Morin, Jared Dunitz, Lori Wareham
Faculty lead/coach: Dale Eisler and Jennifer Ehrmantraut

2017 - Hosted by the Department of Politics and Public Administration, Ryerson University

Gold Medal
Carleton University University
Team: Ron Galipeau, Miriam Gough, Hazen Jonah, Megan Wiersma
Faculty lead/coaches: Christopher Stoney and Amanda Clarke

Second Prize
Université Laval
Team: Audrey Brennan, Justin Savoie, Eva Charlebois, Catherine Ouillet
Faculty lead/coach: Mathieu Ouimet

Third Prize
Simon Fraser University
Team: Connor Hasegawa, Lucas Neufeld, Twyla Smith, Chris Kylleso
Faculty lead/coach: Joshua Gordon

2016 - Hosted by the Graduate School of Public and International Affairs, University of Ottawa

First Prize
Simon Fraser University
Team: Eric Bing, Hope Caldi, Sarah Griffiths, Sandy Lee
Coach: Professor Nancy Olewiler

Second Prize
University of Toronto
Team: Matthew Casselman, Simon Gooding-Townsend, Emma Helmand-Green, Guy Miscampbell
Coaches: Janet Mason & Barry Goodwin

Third Prize
Queen's University
Team: Mitchell Guerreiro, Matthew Chen, Kelsey Munroe, Tyler Brough
Coaches: Barbara Martin & Eugene Lang

2015 - Hosted by the School of Public Administration, Dalhousie University

Gold Medal
Simon Fraser University
Team: Hannah Rabinovich, Julie Comption, Vanessa LeBlanc, Angela Pati
Coach: Douglas McArthur

Silver Medal
University of Toronto
Team: Jason Apostolopoulos, David Marshall, Guy Miscampbell, Julia Tharratt
Coach: Janet Mason

2014 - Hosted by the School of Public Policy and Governance, Toronto

Gold Medal
University of Toronto
Team: James Elson, Liza Kobrinsky, Dave Marshall and Katie Millan
Coach: Dr. Ian Clark

Silver Medal
Dalhousie School of Public Administration
Team: Clark Jang, Scott Reid, Jeffrey Neto, Andrew Bucci
Coach: Bruce Manion

2013 - Hosted by the School of Policy Studies, Queen's University, Kingston

Gold Medal
Simon Fraser University
Team: Sabrina Clelland, Anthony Carricato, Connor Curson
Coach: Dr. Nancy Olewiler

Silver Medal
The Johnson-Shoyama School, University of Regina/Saskatchewan
Team: Nicole Callihoo, David Cundall, Julene Restall, Dominic French
Coach: Dan Perrins

Bronze Medal
Ryerson University
Team: Nicola Sears-Williams, Farah Prashadcolah, Kristina Sannuto
Coach: Dr. Brian Evans

2012 - Hosted by the Johnson-Shoyama School, Regina

Winner
Carleton University
Team: Cameron Campbell, Craig McNaughton, Brittany Fritsch; Ellen Creighton
Coach: Dr. Robert P. Shepherd